O mně

Mé začátky včelaření

Jmenuji se Karel Salvet a do včelaření mě přivedl kamarád před 25 lety. Začalo to tak, že se mě zeptat, zda nevím, komu by mohl prodat včely. Prodej jsem sprostředkoval, avšak zákazník si je nevyzvedl (paradoxem je, že člověk, který si měl včely odebrat, má doposud postavené úly, ale jsou stále prázdné). Zůstalo mi tak včelstvo, které jsem chtěl zachránit. Došel jsem proto za místními pitínskými včelaři, zda by mi v začítcích se včelařením pomohli. Ujal se mě jeden starší pán, který mi vypomohl s nezbytnými základy a vše ostatní jsem se začal učit sám. Články o včelařní jsem studoval v knížkách, časopisech a podobně.

Když jsem začínal včelařit, pracoval jsem metodou pokus omyl. Když mi nějaký postup fungoval, rozvinuj jsem si ho, v opačném případě jsem ho zamítl a šel jsem dál a dál. Jednoho jara se mně včely naustále rojily a já nevěděl co s nimi. Měl jsem tři stromy trnek, které místo trnek obývaly včely, ale ani to mě nezlomilo a dál jsem se vždělával a studoval potřebné materiály.

Z dvouprostorových úlů k úlům s polyuretanovou vložkou

Začínal jsem na dvouprostorových úlech, budečáky (zadáky), což je dnes absolutně nevhodné. Poté jsem přešel na polystyrenový úl, který jsem si vytvořil tzv. na koleni v obýváku, ale i tak byla v tomto úlu větší výnosnost než u budečáku. 

Polystyrenový včelí úl jsem neustále vyvíjel, hledal jsem další materiály, které by bylo vhodné použít ke konstrukci úlů a mohly by přijít ve styku s potravinou. Hygiena je v mém případě na první místě.

Jeden materiál mě zaujal natolik, že jsem vyrobil prototypy (3 - 5 úlů), ty jsem proložil běžnými dřevěnými úly a rok jsem sledoval, co se ve kterém včelím úlu děje. 

Jak včelařím dnes

Pravidelným vývojem a dlouhodobým testováním jsem dospěl k aktuální podobě nástavkových včelích úlů, které jsou zkonstruovány z kvalitního a vysoce tepelného izolačního materiálu - skelet je z plystyrenu o šířce 4 cm a vnitřek nástavku je z silné polyuretanové vložky (více informací o výhodách úlu se dočtete zde). V těchto nástavkových úlech sám včelařím, avšak zabývám se hlavně výrobou a prodejem těchto revolučních úlů.

Dnes mám do 50 včelstev, pomohl jsem již desítkám včelařům nejen v jejich začátcích, ale i v průběhu včelaření.

Mé včelí úly jsou ověřeny mnoha mými spokojenými zákazníky, se kterými jsem neustále v kontaktu a navzájem si vyměňujeme poznatky. Avšak nezapomínám ani na neustálý vývoj úlu. Stále přicházím s novými nápady, které testuji a zkouším. Platí však to, že vždy než něco pustím do prodeje, musí to být 100% ověřeno v praxi, proto vždy dlouhodobě zkouším prototypy.

Závěrem pouze zmíním, že všechny mé výrobky, které nabízím, prošly dlouholetým vývojem a testováním v praxi. Budu rád, když mé včelí úly vyzkoušíte a nebo se alespoň ke mně do Pitína (Zlínský kraj) zastavíte a o včelaření společně pohovoříme. 

Karel Salvet